Informace z turistického regionu LIBERECKO, JABLONECKO, FRÝDLANTSKO, TANVALDSKO

Jizerské podhůří

  Služby   Sport   Kultura   Turistika   Fotogalerie   Kontakt  (01.07.2014)Jizerské noviny červenec - 2014Zobrazení v aktuálním okně

Slovo k zamyšlení
Cervenec a tradice…
Regionální produkt Jizerské hory
Tip na výlet
Osobnosti Jizerských hor
Novinky z Turistického regionu Jizerské hory
Novinky… aneb to, co se nikam nevešlo
Akce v mesíci cervenci
CYKLOBUS
CYKLOBUS - JIZERKA

Vážení čtenáři a návštěvníci Jizerských hor.

Dlouho jsem nevěděla, o čem bych v červenci měla psát. Indicie přicházely stále častěji a jako bych je přehlížela, hledala jsem dál. A tak si sedím pod mým nejoblíbenějším stromem a přemýšlím, co mi měsíc červen dal a co nás čeká v tom dalším. Tu se k zemi snesl větrem utržený lísteček ve tvaru srdce, který mne okamžitě vrátil ze snění a představ do reality. Sedím pod mou lípou, která je plná takových srdíček a je připravena rozdávat je každému na počkání. Za poslední měsíc se vlastně všechno točilo kolem stromů a hlavně lip. Potkala jsem několik lidí, kteří s láskou dokázali mluvit nejenom o stromech, půdě, darech Země, ale svou pílí a nasazením se zasloužili o záchranu starých zdravých stromořadí a také o vysázení alejí nových. Dokonce jsem na mých cestách po Čechách projížděla vesnicí Lípa, kterou zdobily stejnojmenné moudré stromy.
V některých koutech Jizerek se již otevřely medově voňavé lipové květy vábící nejen pilné včelky, ale i všechny ostatní, kteří chtějí nasát ozdravnou a opojnou energii těchto magických stromů. Sedět pod rozkvetlou majestátnou lípou je jako v čarovném mámení vnímat několik divů světa najednou a nevědět, který z nich vás dříve udolá. Bude to omámení z nasládlé vůně květů anebo zvonivý bzukot včel?... bude to stín v horkém letním počasí, který hladí po duši a dotýká se zlehka srdce anebo vyprávění našich předků a spojení se s historií a tradicí?
Tak už víte, proč symbol srdce vypadá jako srdce? Už budete dětem umět vysvětlit, proč lípa je srdcem Čech a státním symbolem? Pokud to ještě nevíte, lehněte si v červenci pod tyto moudré stromy a nechte si to pošeptat. Určitě za odměnu a za naslouchání vám nějaké to srdíčko, v podobě lístečku, na klíně přistane. Utrhnout a nasušit si můžete i lipový květ, lék našich babiček. Tilia cordata - lípa srdčitá - i z latiny na nás volá srdce, bez kterého není života.
Všechno, co potřebujeme, máme přímo pod nosem. Kolikrát s urputností přemýšlíme nad nesmyslnostmi a to důležité nám uniká před očima. V jednoduchosti je krása a krása je selský rozum, který nám lípa může navrátit. My na oplátku můžeme vrátit lípy Čechám, aby mohly našim dětem a vnoučatům vyprávět o tom, jací jsme byli my a jak jsme žili. Zkuste si i vy s vašimi dětmi vybrat strom, který pak na podzim můžete společně zasadit. Je to zázrak, který vás bude navždy spojovat, slovy se nedá popsat a má hodně dlouhý příběh...

Renata Van Vleet
Turistický region Jizerské hory
www.jizerky.cz


Tisk článku
Tisk článku
x