Turistika#přehrada Bedřichov#přehrada Mlýnice

Jizerské podhůří   Služby   Sport   Kultura  

Turistika

  Fotogalerie   Kontakt  (06.04.2007)Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučinyZobrazení v aktuálním okně

Leží na severu katastru obce Oldřichov v Hájích, na východě katastru Frýdlant v Čechách - Albrechtice, na jihu katastru měst Raspenava, Hejnice a obepínají obec Bílý Potok ze tří stran (kromě západu) a dotýkají se Lázní Libverda. Jde o ostré severní úbočí jizerské náhorní planiny. Nejnižší bod v nivě Štolpichu - 470 m n.m. Nejvyšší bod Polední kameny - 1006 m n.m.

Vznik
NPR byla vyhlášena v roce 1999 a vznikla spojením sedmi rezervací vyhlášených v roce 1960 a to jmenovitě Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Frýdlantské cimbuří, Paličník a Tišina.

Příroda
Přirozený smíšený bukový les - acidofilní bučiny na balvanitých svazích. V údolích - klenové bučiny. Na skalních výhozech - jeřábové smrčiny. Chráněná fauna a flóra (příklady) - podbělice alpská, čípek objímavý, lilie zlatohlavá, výr velký, včelojed lesní, čáp černý, lejsek malý a sokol stěhovavý.


Vodopády
Malý a Velký Štolpich a vodopád na Černém potoce.

Vyhlídky
Frýdlantské cimbuří, Ořešník, Poledník, Krásná Máří a Paličník.

Kříže, pomníky a obrázky
Rezervací vedou Nová i Stará poutní cesta a podél nich je řada křesťanských křížů a zastavení. Kříže: Effenbergerův, Svobodova smrt, Patzeltův, Bäumelův, Langeho, Krauseho, Anny Richterové a Kolář. Pomníky: Wanderův, Geisslerova smrt, Zabitý mládenec, Kámen osvobození, Augstenův, Krauseho, Neuwinger, Horáček, E. Novák a Kauschkova památka. Ostatní: Kříž na Scheibe, Emauzský obrázek, Maiwaldova smrt a U Pánaboha. Zde jsou vyjmenovány pouze ty kříže a pomníky, které jsou přímo v rezervaci.

Zdroje:
Kniha: NPR Jizerskohorské bučiny, kolektiv autorů, vydal Jizersko-ještědský horský spolek, 2000; Kniha: Maloplošná chráněná území Libereckého kraje, Ing. Martin Modrý, Ph.D., RNDr. Jarmila Sýkorová, Liberecký kraj, 2004


Tisk článku
Tisk článku